Kontaktiniai akių lęšiai – tai puiki alternatyva tiems, kurie nenori nešioti akinių. Lęšiai išsiskiria patogumu, saugiu naudojimu ir nedidele kaina, tačiau prasta higiena ir netinkama priežiūra gali net labai pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, tai gali sukelti įvairius uždegimus ar net apakinti. Norintiems viso to išvengti pristatome keletą patarimų, kaip teisingai prižiūrėti lęšius ir pateikiame trumpas instrukcijas, kaip juos naudoti.

Kaip prižiūrėti kontaktinius lęšius?

Pasirinkusiems vienadienius lęšius išskirtinės priežiūros taisyklės netaikomos, mat tokia priemonė išmetama po pirmojo panaudojimo. Svarbu tik jų neliesti, o patekus nešvarumams – nedelsti pakeisti lęšių naujais. Tačiau ilgesnio nešiojimo, pavyzdžiui, dvisavaitiniai ar mėnesiniai lęšiai turėtų būti itin kruopščiai saugomi ir valomi.

Visų pirma, akių lęšiai turėtų būti dezinfekuoti specialiu skysčiu ir išvalyti kiekvieną kartą išėmus iš akių ar tiesiog prisilietus. Tai padeda pašalinti visas per dieną susikaupusias nuosėdas, nešvarumus, esančius ašarų plėvelėje. Jų panaikinimas padės išvengti rimtų infekcijų.

Kaip teisingai valyti?

Pirmiausia padėkite lęšį ant delno, tuomet užlašinkite ant jo kelis lašus skysčio. Švelniai priglaudę pirštą, lęšį sukamaisiais judesiais piršto pagalvėle apie 10 sekundžių. Po to praskalaukite jį ir įdėkite į specialių laikymo konteinerį, pripildytą to paties (tik šviežio, nenaudoto) skysčio. Žinoma, vertėtų nepamiršti ir paties konteinerio valymo bei dezinfekavimo – tereikia praskalauti jį šviežiu lęšių skysčiu ir leisti visiškai išdžiūti.

Kiti higienos patarimai

Svarbu prisiminti, kad akių lęšiai negali būti skalaujami ir laikomi kituose, nespecializuotuose skysčiuose (vandenyje, druskos tirpale). Be to, prieš kiekvieną kontaktą su akimi rankos turėtų būti plaunamos švelniu muilu. Rankas po to derėtų atidžiai nusausinti. Dar keletas pagrindinių taisyklių:

  • Nerekomenduojama pakartotinai naudoti to paties skysčio, esančio konteineryje.
  • Derėtų lęšius konteineryje laikyti ne trumpiau nei nurodyta gamintojo.
  • Reguliariai keiskite konteinerį. Geriausia tai daryti kas 30 dienų.

Visų šių taisyklių ir reikalavimų laikymasis apsaugos nuo grėsmių akių sveikatai.

Įsidėjimo ir išėmimo metodai

Prieš susipažįstant su naudojimo metodais reikėtų prisiminti, kad akių lęšiai visuomet turi būti nepriekaištingos būklės. Patikrinkite, ar ant jų nėra įbrėžimų, kitokių paviršiaus pažeidimų. Dėl šių defektų lęšių naudoti nebegalima, juos reikėtų nedvejojant išmesti. Taip pat svarbu patikrinti, ar lęšis nėra išvirkščias: padėtas ant smiliaus galo, jis turėtų būti natūralios dubenėlio formos. Po tokios trumpos patikros galima imtis lęšio įdėjimo. Tai reikėtų daryti tokiu eiliškumu:

  • Padėkite lęšį ant smiliaus galiuko.
  • Tos pačios rankos viduriniuoju pirštu patempkite apatinį voką žemyn.
  • Kitos rankos pirštu pakelkite viršutinį voką.
  • Priglaudę lęšį prie akies obuolio, paleiskite voką ir lėtai sumirksėkite.

Dažniausiai akių lęšiai įgauna reikiamą padėtį automatiškai. Visgi tai galima padaryti patiems – per užmerktą voką pirštų pagalvėlėmis masažuokite lęšį, kol jis atsidurs centre.

Toks pat paprastas ir jų išėmimas, tereikia:

  • Žiūrint į viršų, smiliumi lęšį paslinkti žemyn, ant akies baltymo.
  • Atsargiai ir lėtai sugnybti lešį nykščiu ir, prilaikant smiliumi, ištraukti jį iš akies.

Prieš išimant lęšį svarbu įsitikinti, kad jis yra akies centre – tiesiog uždenkite vieną akį. Jeigu atmerktąja akimi matote neryškų vaizdą, vadinasi, lęšis yra netinkamoje vietoje.

Kompaktiški akių lęšiai užtikrina aukščiausio lygio komfortą. Be to, jie gali būti naudojami sportuojant, užsiimant kitokia aktyvia veikla (išskyrus vandens pramogas). Tad pasirinkite tinkamus lęšius, kruopščiai juos prižiūrėkite ir mėgaukitės puikia rega!