Tikriausiai kiekvienas iš mūsų kada nors yra buvęs pas akių gydytoją regėjimo patikrai. Atėjus pas okulistą, dažniausiai yra atliekamas regėjimo testas, kuris nustato regos aštrumą, tai yra akių sugebėjimą skirti du taškus, esančius vienas nuo kito tam tikru atstumu. Tačiau, ar kada pastebėjote, jog kabinete būna skirtingos regos tikrinimo lentelės? Todėl toliau pateikiame ir supažindiname Jus su regėjimo testų įvairove.

Snellen diagrama

Populiariausia regėjimo tikrinimo lentelė yra Snellen diagrama, kuri paprastai yra sudaryta iš 11 eilių didžiųjų raidžių. Lentelę dar 1862 m. sukūrė olandų okulistas Hermen Snellen, lentelė ir pavadinta jo garbei. Ši schema davė pradžią vėliau sukurtoms regos tikrinimo lentelėms.

Apverstoji E

  1. Snellen taip pat sukūrė „Apverstosios E“ diagramą, kuri naudojama žmonėms, kurie nemoka skaityti arba mažiems vaikams, kurie nepažįsta abėcėlės raidžių. Šioje diagramoje yra naudojama didžioji E raidė, kuri yra pasukta skirtingomis kryptimis. Pacientas yra prašomas parodyti, į kurią pusę yra pasukta raidė.

Landoltų žiedai

Labai panaši į „Apverstąją E“ yra Landoltų žiedų lentelė. Ją sukūrė šveicarų daktaras Edmund Landolt. Diagramą sudaro žiedai su trūkstamomis dalimis. Pacientai vėlgi turi pasakyti, kurioje pusėje yra trūkstama dalis.

Lea testas

Išskirtinė vaikams pritaikyta regėjimo tikrinimo lentelė yra vadinama Lea testu. Diagrama sukurta 1976 m. Suomijos vaikų akių gydytojos Lea Hyvärinen. Lentelė sudaryta iš keturių pagrindinių simbolių: kvadrato, apskritimo, namuko ir obuolio.

Golovino–Sivtsevo lentelė

1923 m. buvusioje Sovietų Sąjungoje buvo sukurta speciali regos tikrinimo lentelė su rusų kirilica – Golovino–Sivtsevo lentelė. Kaip pavadinimas teigia, diagramos kūrėjai yra du rusų okulistai, ši lentelė iki šiol yra naudojama kai kuriose post-sovietinėse valstybėse.

Praėjus daugiau nei 150 metų po pirmosios regos tikrinimo lentelės sukūrimo, menkai kas pasikeitė. Regėjimo diagramos pasižymi paprastumu ir aiškia sistema, todėl vis dar išliko populiarios. Jos yra vienos iš svarbiausių okulisto kabineto akcentų. Matyt, regėjimo lentelės dar ilgai neužleis savo vietos.