Daltonizmas yra tokia liga, apie kurią užsiminus, daugelis žmonių galvoja, kad šią kondiciją turintys žmonės mato viską baltai ir juodai. Tačiau tai nėra tiesa. Sergantys daltonizmu skiria ne visas spalvas ir atspalvius. Taigi šiame straipsnyje jus supažindinsime su pagrindiniais daltonizmo faktais ir paneigsime mitus.
Kas serga šia liga?
Daltonizmu žymiai dažniau serga vyrai, nes dažniausia jo forma yra paveldima. Šis susirgimas yra “užprogramuotas” X chromosomoje. Kadangi moterų chromosomų rinkinys yra XX, tai reiškia, kad esant vienai pažeistai chromosomai, kita galės ją kompensuoti. Vyrams ši taisyklė negalioja, nes jų chromosomų pora yra XY ir užtenka X chromosomai būti pažeistai, kad atsirastų daltonizmas. Šią ligą taip pat gali sukelti fizinis ar cheminis akies, optinio nervo ar dalies smegenų pažeidimas.
Daltonizmo rūšys
Deutranomalija yra labiausiai paplitusi daltonizmo forma, nuo kurios kenčia maždaug 5% vyrų ir 0.4% moterų. Daugelis ja sergančių nejaučia ją turįs, nes ligos poveikis gan silpnas. Ši forma lemia spalvų ryškumo praradimą. Labiausiai nukenčia raudonos ir žalios spalvos suvokimas.
Protanopijos kondicija lemia, kad raudona, oranžinė, geltona spalvos nėra tokios ryškios. Raudona spalva atrodo lyg juoda, o kai kurie oranžiniai, geltoni ir žali atspalviai atrodo geltonai. Protanopija pasireiškia tik 1% vyrų.
Esant Tritanopijai mėlyna spalva ir jos atspalviai atrodo žaliai ir gali būti sunku atskirti geltoną bei raudoną nuo rožinės. Tai yra labai retas sutrikimas veikiantis moteris ir vyrus vienodai.
Visiškas spalvų aklumas yra pati rečiausia daltonizmo forma, kuriai esant žmonės pasaulį mato juodame ir baltame spektre. Tokia forma veikia vos apie 200000 planetos gyventojų.
Kaip daltonizmas paveikia kasdieninį gyvenimą?
Daltonizmas gali daryti didelį poveikį kasdieniniam žmogaus gyvenimui. Pavyzdžiui, žmogui susirgus peršalimu jo juslė suprastėja. Patikrinti, ar maistas tinkamas vartoti būtų galima pagal jo išvaizdą, tačiau dėl daltonizmo, tai padaryti sunku. Vaikams gali būti sunkiau mokytis, nes nemaža dalis mokymosi medžiagos yra susijusi su spalvomis. Taip pat gali nukentėti žmonių saugumas: gali būti sunku suprasti šviesoforus, ypač horizontalius. Dėl aklumo spalvoms žmonėms dažniausiai yra užkertamos galimybės dirbti gydytojais, vairuotojais, siuvėjais ar būti dailininkais.
Gydymo priemonės?
Deja, bet kol kas daltonizmas nėra išgydomas, tačiau yra priemonių, galinčių palengvinti žmonių, sergančių šia liga, gyvenimą. Yra specialūs lęšiai, galintys padėti žmonėms suvokti spalvas tiksliau. Tokie lęšiai gali būti naudojami tik lauke ir tik esant šviesioms sąlygoms. Yra programėles, kurios padeda atskirti spalvas. Jos leidžia naudotojams nufotografuoti objektą ir paskui pasirinkti tašką nuotraukoje, taip pamatant tos vietos spalvas. Tokios programėlės labai naudingos, pavyzdžiui, renkantis prinokusius vaisius kaip bananus ar surasti derančias spalvas perkant drabužius.
Taigi nors daltonizmas yra liga kelianti daug nepatogumų, bet žmonės sugeba prie jų prisitaikyti ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Įvairios technologijos ir metodai padeda palengvinti naštą ir ši liga tikrai nėra nuosprendis.