Ne daug kas gali taip smarkiai sugadinti atostogas kaip akies trauma ar infekcija, tad prieš šokant į artimiausią ežerą, pakalbėkime kas gali atsitikti akims vandenyje ir kaip išlaikyti jas sveikas.

Dirgikliai vandenyje

Jei kada išlipę iš baseino jautėte, jog peršti akis, reiškia pajutote kaip degina chloraminas. Chloraminas yra junginys, kuris susidaro, kai chloras reaguoja su teršalais, tokiais kaip aliejai ar šlapimas vandenyje. Skamba ne kaip, tiesa? Taip, tačiau tai reiškia, kad chloras atlieka savo darbą ir naikina kenksmingas bakterijas vandenyje. Daugeliu atvejų vienintelis chloramino poveikis ir bus šis laikinas akių perštėjimas.

Apsauginiai akiniai

Akiniai yra puiki priemonė norint apsaugoti akis nuo vandenyje esančių dirgiklių ir teršalų. Svarbiausia, pasirūpinkite, kad jie gerai priglustų prie akių, tačiau perspausti nereikia – stipriai užveršti akiniai gali sukelti galvos skausmą. Galima nusipirkti netgi receptinius apsauginius akinius, turinčius dioptrijas, jei norite po vandeniu matyti kuo aiškiau.

Kontaktiniai lęšiai vandenyje – blogas sumanymas

Chloruotame vandenyje dauguma mikroorganizmų išgyventi negali, tačiau išimčių yra. Kontaktiniai lęšiai šiems organizmams yra ideali vieta daugintis – juose šilta ir drėgna, tad stipriai nerekomenduojame nešioti kontaktinius lęšius vandenyje. Aišku, galite užsidėti apsauginius akinius, tačiau tai 100% negarantuoja, kad į akis nepateks vandens.

Vienas tokių organizmų yra Acanthamoeba. Acanthamoebas galima rasti beveik kiekviename vandens telkinyje visame pasaulyje. Nenešiojant lęšių stipriai jaudintis dėl šių gyvių nereikia, bet kontaktiniai lęšiai leidžia Acanthamoeboms lengviau patekti į mūsų akis. Blogiausiais atvejais jos sukelia akantamobinį keratitą – būklę, kuri daro didelę žalą ragenai, kuri gali baigtis netgi aklumu.

Net ir nesusidūrus su mikrobais, kontaktiniai lęšiai vis tiek yra nesaugūs nešioti vandenyje. Jie nėra skirti būti veikiami vandens. Esant per dideliam spaudimui, jie gali atsilaisvinti ir iškristi arba išsipūsti ir susitraukti aplink rageną, sukeldami dirginimą.

Tad keliaujant maudytis – geriau lęšius palikite namie.