Mūsų akys dažnai susiduria su problemomis ar/ir ligomis, tačiau kartais sunku žinoti, kaip jas spręsti, ką daryti, kad pagerintume savo akių sveikatą. Pateiksime dažniausias akių problemas, jų priežastis ir kaip jų išvengti ar spręsti.

Akių paraudimas

Akių paraudimas gali būti daugybės sutrikimų požymis. Nors gali atrodyti grėsmingai, tačiau dažniausiai tai nesunkių sutrikimų pasekmė. Puikus pavyzdys galėtų būti konjunktyvitas. Akių paraudimas yra vienas pagrindinių šio sutrikimo simptomų.

Kokios yra pagrindinės akių paraudimo priežastys?

⦁ Alergijos
⦁ Smogas, dūmai
⦁ Virusinės ar bakterinės infekcijos
⦁ Chemikalai
⦁ Sausos akys

Kaip gydyti?

Akių paraudimą gydyti ar taisyti sunku, tad geriau stengtis apskritai vengti šios akių būklės t.y. dažnai plauti rankas, pakankamai miegoti, naudoti dirbtines ašaras akims drėkinti, dažnai vėdinti kambarius, riboti veiklą prie kompiuterių, telefonų, televizorių.

Katarakta

Pagrindiniai simptomai yra miglotas matymas, sunkumas matyti naktį ir jautrumas šviesai. Daugiau nei 50% vyresnių nei 60 metų žmonių serga katarakta.

Kokios yra pagrindinės kataraktos priežastys?

⦁ Senėjimas
⦁ Diabetas
⦁ Akies traumos
⦁ Ilgas steroidų naudojimas

Kaip gydyti?

Kurį laiką katarakta nesukels labai didelių sunkumų ir geriausias būdas kaip kovoti su prastėjančiu regėjimu yra reguliariai atnaujinti akinius. Kai regėjimas itin suprastės pagelbėti galės akių operacija.

Astigmatizmas

Pagrindiniai astigmatizmo simptomai yra tai, jog ragena ir akis nėra visiškai apvalios, todėl regėjimas tampa neryškus ir iškreiptas.

Priežastys?

Nėra aiškių priežasčių lemiančių astigmatizmą, tačiau situaciją tikrai blogina vengimas nešioti akinius, nes bandydami įžiūrėti kažką spaudžiate savo akį dar labiau.

Kaip gydyti?

Išgydyti/ pataisyti astigmatizmą nešiojami koreguojantys kontaktiniai lęšiai ar akiniai. Taip pat atliekama korekcinė akių operacija.

Atviro kampo glaukoma

Tai viena dažniausių aklumo priežasčių. Apie 10—15% aklųjų išsivysčiusiose šalyse yra apakę dėl glaukomos. Dažniausiai pirmine glaukoma serga vyresni kaip 50 metų žmonės (maždaug 1% visų tokio amžiaus gyventojų). Kuo vyresnis žmogus, tuo didesnis pavojus susirgti glaukoma. 70—80 metų žmonių ja serga 3—4%. Glaukoma apima abi akis, dažniausiai vieną akį anksčiau, kitą — vėliau.

Kaip gydyti?

Jei glaukoma aptinkama ankstyvoje stadijoje padėti išsaugoti regą ir sumažinti spaudimą akyse gali akių lašai ar vaistai. Vis gi, glaukoma nėra išgydoma ir jei aptinkama vėlesnėse stadijose, rega gali būti visam laikui sugadinta/ prarasta.

Tad vienas svarbiausių dalykų šioje situacijoje reguliariai tikrinti akis (bent kas metus ar du), ypač jei šeimoje yra glaukomos atvejų.

Daugiau patarimų kaip pasirūpinti akių sveikata – skaitykite čia.