Darbas kompiuteriu ne vienam jau yra tapę gyvenimo dalimi. Daugiau, ar mažiau, mes kasdien susiduriame su akis varginančiu ekranu – kompiuterio, planšetės ar telefono. Po intensyvios darbo dienos pastebime akių nusilpimą, išsausėjimą, miglotą vaizdą ar galvos skausmą. Šių simptomų priežastimi yra laikomas darbas kompiuteriu. Kadangi šiuolaikiniame pasaulyje išvengti kompiuterio ekrano sunku, pasiūlysime būdų, kurie gali apsaugoti mūsų akis.

  1. Tinkamai įsirenkite darbo vietą. Visų pirma, reikėtų pradėti nuo tinkamo apšvietimo darbo erdvėje. Venkite statyti kompiuterio monitoriaus priešais langą, taip išvengsite ryškių saulės spindulių, kurie vargina akis. Geriausia, jog šviesos spinduliai kristų iš šono. Visgi, jei kitos išeities nėra, reikėtų pasirūpinti užuolaidomis arba žaliuzėmis, kurios sumažintų šviesos sklaidą. Svarbu nepamiršti ir dirbtinio apšvietimo židinių – tinkamas šviesos kiekis yra būtinas apsaugant akis.
  2. Sureguliuokite kompiuterio parametrus. Sumažinti apkrovą akims užtenka tik kelių mygtukų paspaudimų – sumažinti ekrano ryškumą ir kontrastą. Specialistai pataria naudoti 10 – 12 dydžio „Verdana” šriftą, mat šis pasirinkimas laikomas saugiausiu žmogaus regėjimui.
  3. Taisyklingai sėdėkite prie darbo stalo. Įsitikinkite, kad prie darbo stalo jaučiatės gerai. Patogi kėdė, tinkamas stalo aukštis, pakankamai vietos kojoms ir rankoms – daro didelę įtaką akių būklei. Kompiuterio monitorius turėtų būti nutolęs nuo akių bent 40 cm., o jo viršutinis kraštas turėtų būti akių lygyje, kad žiūrėtumėte į ekraną šiek tiek iš aukščiau.
  4. Dažniau mirksėkite. Nė nepastebėdami, naudojantis kompiuteriu mirksime net 5 kartus rečiau nei įprastai. Dėl to, akys tampa sausesnės, gali pradėti perštėti, parausti. Norint išvengti nemalonumų, patartina sąmoningai dažniau mirksėti arba naudoti dirbtines ašaras. Taip maitindami akis apsaugosite jas nuo išsausėjimo, panaikinsite perštėjimą ir paraudimą.
  5. Darykite pertraukėles ir mankštinkite akis. Specialistai rekomenduoja taikyti “20 – 20 ” taisyklę – bent kas 20 minučių, padaryti 20 sekundžių pertrauką, kurios metu žiūrėdami į toli, arti esančius daiktus, užmerkdami akis ir stipriai pamirksėdami, sudrėkinsite akių vyzdžius, atpalaiduosite raumenis ir sumažinsite įtampą.
  6. Akių apsaugai – specialūs akiniai darbui kompiuteriu. Speciali tokių akinių danga į akį nepraleidžia kenksmingų mėlynai-violetinio spektro spindulių ir sušvelnina intensyvią ekrano šviesą. Tokiu būdu apsaugote akis ir neleidžiate joms pavargti.

Nors darbas kompiuteriu yra neišvengiama mūsų gyvenimo kasdienybė, visgi yra būdų palengvinti savijautą ir apsaugoti akis. Svarbu nepamiršti nuolat rūpintis savo sveikata, o dirbant kompiuteriu ypatingą dėmesį skirti gero regėjimo išsaugojimui.