Daugelis nešioja tamsintus akinius, kad skaisčią dieną į akis nespigintų saulės spinduliai. Ir kad nesusidarytų raukšlės ant kaktos, tarpuaky ar aplink akis. Taip pat didžiajai daugumai svarbu, kad saulės akiniai būtų stilingi, papildytų jų įvaizdį ir derėtų prie veido. Deja, bet ne visi pasirūpina, kad jų akiniai nuo saulės atliktų pagrindinę savo funkciją – saugotų akis. Tam reikalinga UV apsauga, kuri užkerta kelią kenksmingam saulės poveikiui mūsų akims.
Kaip UV spinduliai veikia žmogaus organizmą?
UV spinduliai – tai trumpiausios (trumpesnė už trumpiausią matomą iš spektro – violetinę) saulės skleidžiamos bangos. Šių spindulių būna trijų rūšių: UVA, UVB ir UVC. Pastarieji yra mažiausiai pavojingi dėl to, kad yra ypač trumpi ir dažniausiai net neprasiskverbia pro ozono sluoksnį, todėl ir poveikio mūsų odai neturi. UVA ir UVB spinduliai veikia kur kas stipriau.
UVB spinduliai pasiekia išorinį mūsų odos sluoksnį – epidermį. Jų dėka vasarą būdami saulėje galime įgauti rudą odos atspalvį. Tačiau dailus įdegis (kurį neretai palydi skausmingesni nudegimai) graso ankstyvesniu odos senėjimu, suglebimu ir susiraukšlėjimu. Be to, net daugiau nei 90 proc. nemelanominio odos vėžio atvejų yra sukeliama veikiant šiems spinduliams.
UVA spinduliai yra patys skvarbiausi – jie pasiekia gilesnį odos sluoksnį, vadinamą dermiu. Nors su šiais spinduliais pasipildome kaulams, raumenims ir gerai nuotaikai taip reikalingu vitaminu D, visgi jie gali sąlygoti tam tikrus pokyčius ląstelėse, kurie skatina vėžio išsivystymą.
Jeigu šie spinduliai šitaip veikia odą, ar bent gali įsivaizduoti, kokios įtakos jie gali turėti bene jautriausiam žmogaus organui – akims? UV spinduliai gali sukelti tokias akių ligas kaip katarakta, fotokeratitas (ragenos uždegimas), vėžį ar tiesiog pažeisti tinklainę.
Dar yra ir HEV spinduliai – tai didelės energijos regima šviesa, kurios bangos ilgesnės nei UV spinduliuotės. Ši šviesa yra mėlynos spalvos. Ji sugeba prasiskverbti gilyn į akį ir taip pat gali sukelti tinklainės pažeidimus.
Kaip išsirinkti tinkamus saulės akinius?
Žinant, kokios pasekmės laukia leidžiant laiką saulėje, būtina imtis prevencijos priemonių. Akis patausos akiniai nuo saulės su UV apsauga. Ką reikėtų žinoti prieš renkantis tokius akinius?
Svarbu, kad akiniai užtikrintų 100 proc. (ar bent jau 99 proc.) apsaugą tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių (kadangi jų ilgis ir poveikis skiriasi).
Bloga žinia mėgstantiems poliarizuotus akinių stiklus ir paprastą stiklą. Pirmieji pasirūpina, kad šviesa neakintų, tačiau nuo UV neapsaugo. Antrieji negali garantuoti pakankamos apsaugos. Patikimiausiai akis apsaugo polikarbonatiniai ir fotochrominiai akiniai. Šiais laikais netgi korekcinių akinių lęšius galima padengti specialia, nuo UV spindulių apsaugančia danga.
Jeigu manai, kad kuo tamsesni akinių lęšiai, tuo geriau jie apsaugo nuo UV spinduliuotės poveikio, turime nuliūdinti, jog tai nėra tiesa. Deja, akinių lęšių tamsumas geresnei apsaugai įtakos neturi. Visiškai kitaip yra su HEV spinduliais – nuo jų geriau apsaugo akiniai su bronzos, vario ar raudonai-rudos spalvos lęšiais.
Geriausia rinktis apgaubiančio tipo, didesnių lęšių, nei per didelius, nei per mažus saulės akinius, kad UV spinduliai nepatektų į akis pro šonus. Taip apsaugomos ne tik akys, bet ir itin jautri sritis aplink jas.
Net jei nešioji kontaktinius lęšius su UVA ir UVB apsauga, akiniai nuo saulės vis tiek reikalingi – jie padės prižiūrėti dalinai be apsaugos likusią akies junginę ir odą aplink akis.
Ir nesvarbu, koks metų laikas – ar karšta vasara, ar žvarbi žiema – saulė veikia visada (UV spinduliai gali pasiekti net esant šešėlyje), todėl jai spiginant būtina visada su savimi turėti akinius nuo saulės.
Tad belieka pasitikti saulę ir mėgautis jos voniomis su malonumu, bet atsakingai. Čiupk savo stilingus apsauginius akinius ir į gamta!