Kadaise terminas „3D spausdinimas“ skambėjo kaip iš fantastikos srities. Šiandien tokiu būdu galima pasigaminti, rodos, bet ką: nuo dekoratyvinės statulėlės namams papuošti iki tam tikros kūno dalies protezo. Nors Lietuvoje 3D spausdintuvai dar nėra taip plačiai naudojami kaip kitur pasaulyje, visgi drąsuolių, o gal greičiau, inovatorių, išbandančių šią technologiją savo reikmėms, atsiranda. Vienas tokių – Justinas Pempė. Internetinės prekybos versle besisukantis ir 3D technologijomis aktyviai besidomintis vyras nusprendė, kad 3D spausdintuvu spausdinti akiniai – tai, ko reikia jo akims.
Rėmelių dizainas – kol kas inžinierių rankose
Svarstydamas rėmelių dizainą, Justinas nusprendė neišradinėti nieko unikalaus, tiesiog patvirtinti koncepciją, tad pasiskolino jį iš senų akinių. Nors ir jausdamas 3D modeliavimo programų ir estetikos išmanymo stoką, Justinas – politikos mokslus baigęs inžinierius-entuziastas – draugų inžinierių padedamas ėmėsi akinių rėmelių kūrimo ir konstravimo pats.
Visgi pašnekovas neatmeta galimybės ateityje bendradarbiauti su dizaineriais ir taip išnaudoti platesnes 3D spausdinimo galimybes, kuriant akinius. „Tai kitoks gamybos procesas, leidžiantis pagaminti sudėtingas, intriguojančias formas, taip pat vienetinius kūrinius. Paprastai suteikus žmonėms naują įrankį, gimsta inovatyvių, netikėtų sprendimų. Būtų įdomu pamatyti, ką naujo ir įdomaus kūrybingi dizaineriai galėtų įnešti į mums, akiniuočiams, tokį įprastą produktą“, – svarstė Justinas.
Akiniai – kone per dieną
Kaip teigė Justinas, rėmelių spausdinimo procesas 3D spausdintuvu užtrunka apie 3–4 valandas. Jo metu iš poliamido medžiagos pagaminami sumodeliuoti akinių rėmeliai. Nors į spausdintuvą pilami labai smulkūs balti poliamido milteliai, pats gamybos rezultatas – stiprios, šiek tiek lanksčios medžiagos gaminys, galintis išlaikyti nedidelį spaudimą. Jo paviršius pasižymi granuliuota, lengvai porėta išvaizda.
Nuo įprastų rėmelių, pasak Justino, jie skiriasi būtent tuo, kad yra atsparesni deformacijai ir šilumos poveikiui. Šios savybės leidžia į akinių kojeles nedėti armatūros, todėl atsiranda galimybių atspausdinti ir kur kas įvairesnių bei sudėtingesnių formų akinių kojelių. Be to, poliamido rėmeliai pranašesni už įprastus (pagamintus iš acetato) ir tuo, kad yra lengvesni, tvirtesni ir matiniai, o ne blizgūs.
Po spaudos seka apdirbimo, nudažymo, vyrių įstatymo darbai, kurie trunka dar kelias valandas. Kadangi optikoje reikalingi akinių lęšiai pagaminami vos per kelias valandas, naujus akinius šitokiu būdu galima turėti kone per vieną dieną. Žinoma, į laiką neįskaičiuoti rėmelių dizaino ir modeliavimo darbai, kurie, prisėdant prie jų laisvą nuo pagrindinio darbo minutę, Justinui užtruko keletą mėnesių.
Akinių gamybos iššūkis ir staigmena optikoms
Vien tik rėmelio akiniams nepakanka, jiems dar reikia ir regėjimą koreguojančių akinių lęšių. Daugelis optikų dažniausiai atsisako gaminti akinių lęšius kitur įsigytiems rėmeliams, o 3D spausdintuvai taip pat dar nepajėgūs atspausdinti tokių akinių lęšių.
Šią kliūtį Justinas įveikė į savo akinių gamybos procesą įtraukęs nedidelę, bet inovatorišką optiką „ZYNKY“, kuri mielai sutiko imtis tokio darbo. Jai tai pasirodė įdomi patirtis, kadangi lęšius teko gaminti ne bet kokiems rėmeliams – rankose atsidūrė 3D spausdintuvu spausdinti akiniai. Tokius rėmelius į optiką atsinešęs Justinas kiek nustebino ir, be abejonės, sudomino optikos konsultantes – šios prasitarė, kad optikai tai kol kas pirmi tokiu būdu pagaminti akinių rėmeliai, kuriems teko pritaikyti akinių lęšius.
„Mums kiekvieną dieną tenka susidurti su įvairiais optikoje parduodamais akiniais. Kai į rankas pateko 3D spausdintuvu spausdinti akiniai, buvo įdomu juos palyginti su kitais – rėmelis, nors ir neįmantraus dizaino, pasirodė pakankamai kokybiškas“, – įspūdžiais apie šią naujovę dalijosi „ZYNKY“ optikos konsultantė Simona Alinaitė.
Ji prisiminė, kad optikoje teko ne kartą drauge su kolegėmis diskutuoti apie 3D spausdintuvus ir jų panaudojimo galimybes ateityje. Didėjantis 3D spausdintuvų panaudojimas neabejotinai atneš naujų vėjų ir į optikas. „Labai tikėtina, kad ateityje žmonės pirks ne akinių rėmelius, o kompiuterinius jų modelius. Turbūt tada tokie modeliai bus koreguojami pagal žmogaus veido bruožus ir čia pat vietoje atspausdinami“, – svarstė Simona.
„Manėme, kad tokia ateitis dar tolokai, bet vieną dieną pas mus užsukęs Justinas parodė, kad pokyčiai jau visai čia pat. Šis eksperimentatorius, ko gero, pirmasis Lietuvoje atsispausdinęs akinių rėmelius, įtraukė į savo eksperimentą ir mus – tai labai nudžiugino. Tokie, ne kur kitur, o Lietuvoje vykstantys bandymai – naujovė, kurios dalimi tapti mums, kaip šios srities specialistams, buvo tikrai smagu“, – kolegei antrino „ZYNKY“ optikos optometrininkė Rasa Maslekovaitė.
Pats Justinas, paklaustas, kaip kilo mintis būtent 3D spausdintuvu atsispausdinti akinių rėmelius, prisipažino, kad tam didelės įtakos turėjo nesėkmingos tinkamų rėmelių paieškos: „Kažkada nepavyko išsirinkti rėmelių, tad pamaniau, kad turbūt kur kas paprasčiau ir patogiau bus juos tiesiog atsispausdinti, pritaikant dydį pagal individualius veido išmatavimus.“ Be to, ši idėja ir įgyvendinimo procesas Justiną viliojo ir kaip įdomus projektas.
Toks akinių gamybos būdas išties pasiteisino, o procesas pasirodė įdomus, tad Justinas planuoja ateityje prie to sugrįžti ir atsispausdinti ką nors dar įmantresnio. Pašnekovas neslepia ir ambicijų – galbūt kažkada toks rėmelių gamybos būdas galėtų peraugti į verslą.
Kiek laiko prireiks, kad 3D spausdintuvu spausdinti akiniai taptų įprastu reiškiniu rinkoje, nei Justinas, nei optikos specialistės prognozuoti nesiryžo. Tačiau aišku viena – ateityje akinius be didesnių sunkumų bus galima atsispausdinti ir namie, jų modelį tiesiog atsisiuntus internetu.