Ji ateina be įspėjimo. Kaip, beje, ir daugelis senatvės požymių. Vieną rytą aptinki naują žilą plauką galvoje, kitą – pastebi dar viena raukšlelę kaktoje, o trečią, žiūrėk, nuo savęs jau atitrauki laikraštį, kad kažką įskaitytum. Tai ir yra amžinė toliaregystė arba kitaip dar vadinama presbiopija. Ar tai reiškia, kad pats metas įsigyti specialius akinius?
Kas yra presbiopija?
Presbiopija – tai amžiaus nulemta toliaregystė, pasireiškianti apie 40–50 gyvenimo metus. Ji atsiranda dėl natūralių fiziologinių pakitimų, vykstančių akies lęšiuke. Šie pakitimai ir nulemia sumažėjusią akies galimybę prisitaikyti, stengiantis įžiūrėti daiktus esančius arti. Taip anksčiau ar vėliau praktiškai nutinka visiems, nesvarbu, kokią refrakcijos ydą žmogus turėjo iki tol ir ar turėjo apskritai. Todėl presbiopiją būtų klaidinga laikyti liga. Tai natūralus procesas.
Kuo pasireiškia presbiopija?
Kaip ir bet kuris kitas regėjimo sutrikimas, amžinė toliaregystė taip pat turi tam tikrus jai būdingus simptomus:
Besiliejantis vaizdas laikant skaitinį normaliu skaitymui atstumu;
Poreikis žiūrėti į skaitinį ištiestos rankos atstumu;
Ilgesnio skaitymo sukeliamas galvos skausmas;
Vis dažniau juntamas akių nuovargis.
Kaip gydoma presbiopija?
Pradėjus reikštis šiems simptomams ir jaučiant gyvenimo kokybės suprastėjimą, patariama presbiopiją koreguoti. Tam yra trys pagrindiniai būdai:
Progresiniai akiniai – tai ypatingu lęšio dizainu pasižymintys akiniai, kuriuose dioptrijos kinta palaipsniui nuo viršaus, taip garantuojant gerą matomumą įvairiais atstumais. Vidurinė zona užtikrina matymą iš vidutinio nuotolio (dirbant kompiuteriu). Tai ypač patogus pasirinkimas, kai reikalingi dveji skirtingi akiniai žiūrėjimui įvairiais atstumais.
Multifokaliniai lęšiai – tai specialūs kontaktiniai lęšiai, taip pat leidžiantys matyti įvairiu atstumu: viršutinė dalis – tolimus objektus, vidurinė – vidutiniame nuotolyje esančius, apatinė – esančius arti. Tad vairuoti, dirbti kompiuteriu ar skaityti galima dėvint vienus ir tuos pačius lęšius.
Chirurginis gydymas – operacija, kurios metu implantuojamas daugiažiedinis intraokulinis lęšiukas. Po jos žmogus vėl gerai mato objektus įvairiu atstumu, tad nebereikia kitų regėjimo korekcijos priemonių.
Savo regėjimo pakitimus būtina sekti ir reguliariai lankytis pas akių gydytoją nepriklausomai nuo amžiaus. Taip bus kur kas paprasčiau laiku pastebėti bet kurio regėjimo sutrikimo pradžią ir tinkamai jį koreguoti, kad būtų išvengta nemalonių pojūčių ir suprastėjusios gyvenimo kokybės.